Kávové nápoje aneb kolik „druhů kávy“ znáte?

Datum článku: 27. května, 2020

V předchozím dílech jste se dozvěděli o historii kávy, jejím pěstování, účincích na zdraví nebo třeba úrovních pražení. Dnes nahlédneme pod pokličku nápojům, které z kávy můžeme vytvořit.

To nejzákladnější – Espresso

Tento objemově malý nápoj vznikl v Itálii, o významu slova se vedou debaty. Slovo espresso je příbuzné slovu express tzn. rychlý. Italský výraz je příčestím slova esprimere „vytlačit“. My se přikláníme k názoru, že slovo espresso se vyvinulo ze slova express, protože Italové espressu říkají „caffé“ a nejčastěji ho pijí velmi rychle, třeba hned u baru. 

V Česku a na Slovensku vznikly nejrůznější zkomoněliny tohoto nápoje, jako například – „expresso“, „presso“ či „piccolo“. Všechny tyto označení jsou špatně, v současné době se s touto chybou téměř nesetkáváme, ale pořád můžeme najít kavárny, kde si např. piccolo můžete objednat. Nedělal bych z toho však velkou vědu, pokud dostaneme správně připravené espresso 🙂

Příprava espressa

Nejčastěji se setkáte s přípravou ze 7 g jemně pomleté kávy, trendy se však mění a množství použité kávy též. Objem nápoje 25–30 ml tekutiny, doba přípravy +- 25 s. Na hladině bychom měli vidět krásně lesklou crému oříškové barvy. Abychom takového nápoje docíli, je potřeba mít dobře nastavený mlýnek a kávu správně stlačenou v páce. Pokud při přípravě uděláme chybu, docílíme tkz „přepáleného“ espressa, které je velice hořké nebo nám naopak káva proteče velmi rychle a dostaneme kávu bez crémy a se slabou chutí. Teplota vody by se měla pohybovat mezi 88 až 90 °C, tlak mašiny 8–10 barů.

Espresso doppio: dvojité espresso v jednom šálku, tzn cca 14g kávy, objem 50-60ml. 

Ristretto: kratší espresso, zhruba 20ml kávy.

Lungo: espresso s vodou v poměru 1:1, tzn cca 60ml kávy.

Americano: espresso s vodou v poměru 1:5, tzn cca 150ml kávy.

Caffé creama: s touto kávou se setkáme často v Německu či Švýcarsku, hruběji namletá káva než při přípavě espressa, gramáž přibližně stejná, do šálku necháme natéct od 120 do 180 ml kávy. 

Espresso macchiato – espresso cca 30 ml, zbytek šálku je naplněn mléčnou pěnou, celkový objem nápoje 80 ml.
Pozor na výslovnost, správně se tento nápoj vyslovuje „makjáto“.

Espresso corretto – espresso s troškou grappy či brandy. 

Cappuccino – espresso + našlehané mléko, celkový objem 160 až 180 ml. Technika „malování“ obrazců do kávy se nazývá Latte art. 

Flat white – espresso doppio + našlehaná mlečná pěna, obsah šálku 160 až 180ml. Flat white je pro Vás ideální volbou, pokud máte rádi kávu s našlehaným mlékem ale v cappuccinu je ho pro Vás moc :-). 

Caffé Latte – espresso + našlehaná mléčná pěna, objem sklenice 250ml. V některých kavárnách se můžete setkat s přípravou například z Lunga. 

Latte Macchiato – Našlehané mléko přelejeme do sklenice o objemu přibližně 250ml, počkáme přibližně 40s, mléko se rozdělí, poté do sklenice opatrně nalijeme espresso. Výsledkem je nápoj rozdělený na tři části – mléko, káva, pěna.

Caffé Moka – Caffé latte s čokoládou

Vídeňská káva – nejčastěji lungo se šlehačkou. Pokud si budete chtít objednat „Vídeň“ v Rakousku, řekněte Einspänner. Vídeňská kávová kultura je velmi speciální, dokonce tak, že je zapsána na seznam Unesco. Mezi další velmi známé nápoje patří např. Wiener Melange.

Alžírská káva – v zahraničí známá jako eggnog latté. Nejčastěji lungo, případně caffé creama s vaječným likérem a šlehačkou. 

Český tkz „Turek“ – tato káva je výhradně záležitostí v Česku a na Slovensku, s pravou tureckou kávou toho moc společného nemá. Připravuje se z 8 až 12g mleté kávy ve sklenici, poté zalít horkou vodou, voda by neměla projít varem. Nechat odstát a co nejrychleji vypít, při delším čekání káva uvolňuje třísloviny které škodí chuti kávy a nám nedělejí dobře na žaludek. Pokud patříte mezi zastánce této kávy, doporučejeme kávu dobře pomlít, bude lépe „sedět“ na dně sklenice. Teplota stačí 90 stupňů – budete jí moci rychleji vypít. 


A kdo je to barista?

Je to člověk, který je specializovaný v přípravě kávy. Umí ji excelentně připravit, ví o ní spoustu informací a dokáže poradit s výběrem vhodného nápoje. Baristi mají každý rok šampionáty a to jak mistrovství v daných zemích, tak i mistroství světa, kam postupují jen ti nejlepší! 



za foto děkujeme:
Cyril Saulnier, Nathan Dumlao