French Press

Datum článku: 20. října, 2020

Další velmi populární zařízení, ze kterého můžete získat exceletní kávu, resp. způsob přípravy kávy, je French press.

Narozdíl od Moka express, jsou názvy pro French press rozdílné napříč celým světem. V Itálii je znám pod jménem Stantuffo, ve Francii Melior, Bodum a Cafetière à piston, v Austrálii či Novém Zélandu je to Coffee plunger. Ve Velké Británii se nazývá Cafetière. V USA, Kanadě a Kostarice Coffee press nebo nám známý French press.

Dle názvu bychom řekli, že French press vznikl ve Francii, ale není to zcela pravda. První návrhy vznikly skutečně ve Francii již roku 1852, kdy pánové Mayer a Delforge vynalezli jednodušší verzi dnešního French pressu. První patent však přišel až roku 1928 v Itálii, kdy si podobnější verzi dnešního zařízení nechali patentovat pánové Calimani a Moneta. Později přisla celá řada nejrůznějších dalších patentovaných úprav. Typickou podobu námi známemu French pressu dal Ital Faliero Bondanini, který si nechal svoji verzi patentovat v roce 1958, zařízení postavené na Bondaniniho patentu začala produkovat francouzská firma Martin S.A., výrobek, jehož design mnozí známe se jmenoval Chambord. Martin S.A. Chambord produkoval až do roku 1991, kdy společnost koupilo dánské Bodum Holding, kteří vyrábí French press dodnes.

Proč byl a je tak populární?

French press je velice jednoduché, levné a nenáročné zařížení ze kterého si můžete vychutnat kávu v její nejkrásnější podobě. 

Vše co potřebujete je hrubě namletá káva (přibližně jako cukr krystal), kterou nasypete na dno vyhřáté konvičky (doporučujeme poměr 1g kávy na 15g vody). Kávu na dně konvičky zalijte přibližně třetinou připravené vody (cca 93 °C), počkejte 40 sekund a dolijte zbytkem vody, nemíchat a nechat 3 minuty extrahovat, potom kávu můžete zamíchat a sledovat jak částečky kávy klesají, stlačte píst, tím dostanete všechnu kávu ke dnu. Doporučejeme kávu ihned rozlít do šálků a dále ji nelouhovat, zbytečně by se Vám do kávy uvolňovali třísloviny.

Rady na závěr

  • Snažte se konvičku a filtr co nejdřív po použití umýt, vyhnete se tak zaschlým olejům a částečkám kávy, které by při příští přípravě mohly ovlivnit chuť kávy. 
  • Experimentujte s poměrem, pokud se Vám bude káva zdát moc silná, uberte gramů. Moc hořká ? Zhuste hrubší mletí. Nevýrazná chuť ? Přidejte na gramech nebo o maličko víc kávu namelte (s jemným mletím opatrně, káva se bude dostávat do Vašeho šálku).
  • Nepodceňujte kvalitu vody – pokud víte, že kvalita vody z kohoutku není ve Vaší lokalitě žádná hitparáda, zkuste ji přefiltrovat, nebo si zajděte koupit kojeneckou vodu v láhvi. 
  • Pokud jste milovníky našlehané pěny v kávě, French press pro Vás může být tím správným pomocníkem. Ohřejte mléko na 60-65°C, přelijte jej do French pressu, a pohybujte pístem nahoru a dolů než vytvoříte krásnou mikropěnu.

Přejeme to nejpohodovější vychutnání a příště se podíváme na další alternativní přípravy kávy 🙂 !


Za foto děkujeme:
Helena Lopes, wildlittlethingsphoto